.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

SCORES OF ALL SORTS 4.5.12

-A A +A

GRANT COUNTY HIGH SCHOOL

SOFTBALL

Last week’s results
Conner 5, Grant County 4
                    
                        1  2  3    4  5  6   7   R  H  E
Grant County   2  0  2    0  0  0   0   4   5  1   
Conner            0  1  1    0  1  2   x    5  5  2

Grant County                        Conner
                          ab h  r  bi                            ab h r bi
MacAdams  rf       4  0  0  0   Hicks         dp      3  1 1 0
Stith           ss      2  0  1  0   Volz           cf     3  0  0 1
Sydnor        c       4   2  2  0   Sims          p     3  0  0 0
McClure      p        2  1  1  2   Halcomb    c      2  2  1 0
Smith         3b      4  1  0  2   Ellis           lf      3  1  1 1
Souder       2b      3  0  0  0   Kring         ss     2  0  1 0
Marksberry lf        3  0  0  0   Straley       3b     1  0  0 0
Cummins   1b    2  1  0  0   Clark         1b     3  1  0 1
Alexander   cf     3  0  0  0   Thompson 2b     2  0  1 1

Grant County 2, Conner 0
                    
                           1  2  3    4   5  6    R  H  E
Grant County      0  1  0     1  0  0    2   5  2
Conner               0  0  0     0  0  0    0   5  0
 
Grant County                     Conner
                         ab h r bi                                ab h r bi
MacAdams  rf    3  0 0 0    Hicks        dp         2 0 0 0
Clark          ph   1  0 0 0    Huffman    ph         1 0 0 0
Stith           ss    3  0 0 0   Sims           p          4 0 0 0
Perry           c     3  1 0 0   Halcomb    c           2 2 0 0
McClure     cf     3  1 1 0   Ellis           lf           3 0 0 0
Sydnor        p     3  2 1 1   Kring        ss           2 0 0 0
Smith         3b    3  1 0 1   Roark       1b           3 1 0 0
Souder       2b    2  0 0 0   Snelbacker 2b         3 1 0 0
Marksberry ph   1  0 0 0
Cummins   1b    1 0 0 0
Alexander   lf      1 0 0 0
    
Bourbon County 7, Grant County 2
                    
                           1  2  3    4    R  H  E
Grant County      1  0  0     1   2   5  0
Bourbon County 0  5  1     1   7   5  1

Grant County                    Bourbon County
                          ab h r bi                             ab h r bi
MacAdams  rf     1  0 1 0    Arnold        cf     1  0 2 1
Stith            ss    2  2 0 0    Dailey        ss     2  2 0 2
Perry           cf     2  0 0 0    Stanfield    2b    3  0 0 0
McClure p/cf/1b 2  2  1 1   Green          c     1  1 2 1
Sydnor      c/p     2  1  0 0   Royse         rf     2  1 1 0
Smith         3b     2  0  0 0   Wagner      3b    2  1 0 1
Souder       2b     2  0  0 0   Wagner       p     2  0 0 0
Cummins   1b     1  0  0 0   West           lf     1  0 1 0
Clark           c      0  0  0 0   Sandefur    1b    1  0 1 1
Alexander   lf       1 0  0 0   
Marksberry p       1 0  0 0

Grant County 6, Bracken County 2
                    
                           1  2  3    4  5    R  H  E
Grant County      3  0  0    3  0    6   7  2
Bracken County  0  2  0    0  0    2   4  0

Grant County                    Bracken County
                        ab h r bi                             ab h r bi
MacAdams   rf  3  1 1 0   Conley        p      3  2 0 0
Stith             ss 1  0 2 0   Woods       2b     2  1 0 1
Perry            cf  3  1 1 2   Bell             c      3  0 0 0
McClure       p   1  1 1 1   Jefferson   3b     1  0 0 0
Sydnor      dp/c 3  1 1 2   Cummins  ss      2  0 0 0
Smith          3b  3  3 0 1   Wills         cf       2  1 1 0
Cummins    1b  1  0 0 0   Jefferson  1b       2  0 1 1
Alexander    lf    3  0 0 0   Ishmail     rf        2  0 0 0
Clark           c     2  0 0 0  Conley      dp      2  0 0 0

Notre Dame Academy 7, Grant County 5
                    
                            1  2  3    4  5    R  H  E
Grant County       5  0  0    0  0     5  7  3
Notre Dame         1  0  6    0  x     7   5  0

Grant County                    Notre Dame
                          ab h r bi                            ab h r bi
Stith            ss    3  2 1 0    Finke        c       3  2 2 1
Perry           cf     2  0 1 0   Sullivan   3b      3  0 1 0
Sydnor         p     3  1 1 1   Terry        ss      2   0 1 0
McClure       c     3  1 1 2   Schafer    1b      3  2  1 3
Smith          3b    3  2 1 1   Meagher  cf       2  0  0 0
Souder        2b    2  1 0 1   Michael   rf        1  0  0 0
Marksberry 1b    2  0 0 0   Rose        2b      1  0  1 0
Matt             rf     1  0 0 0  Stewart      p       2  0  0 1
Ruebusch    rf      1  0 0 0  Jacobs     lf        2  1  1 0
Nolte           lf      1  0  0 0
McClure      lf      0  0 0 0

TRACK
Last week’s results

Carroll County All-Comers

Girls 100-m dash - 4, Kaitlyn Puckett, Grant County, 15.99, 6, Cassie Shandel, Grant County, 16.10, 8, Hannah Barker, Grant County, 16.59, 9, Jourdan Vance, Grant County
Girls 200-m dash - 1, Jordan Clark, Grant County, 29.30, 4, Kaitlyn Puckett, Grant County, 33.70, 5, Emily Tillman, Grant County, 33.80, 6, Brianna Cid, Grant County, 34.10
Girls 400-m dash - 1, Taylor Cummins, Grant County, 1:09.32, 2, Kaitlyn Howard, Grant County, 1:11.64, 3, Jordan Clark, Grant County, 1:11.75
Girls 800-m run - 1, Sabryn Wooton, Grant County, 2:48
Girls 1,600-m run - 1, Sabryn Wooton, Grant County, 6:19.40, 3, Hayley Leach, Grant County, 6:38.60
Girls 3,200-m run - 1, Hayley Leach, Grant County, 15:26.60
Girls 4x100-m relay - 1, Grant County, Brianna Cid, Emily Tillman, Alexis Willen, Sarah Leonard, 1:00.12
Girls 4x200-m relay - 1, Grant County ‘B’, Brianna Cid, Emily Tillman, Alexis Willen, Sarah Leonard, 2:02.10, 2, Grant County ‘A’, Cierra Fannon, Taylor Cummins, Kaitlyn Howard, Jordan Clark, 2:13.20
Girls 4x400-m relay - 1, Grant County, Kaitlyn Howard, Jordan Clark, Sabryn Wooton, Taylor Cummins, 4:51.97
Girls Long Jump - 1, Courtney Colson, Grant County, 12 feet, 8 inches
Girls Discus Throw - 6, Cassie Shandel, Grant County, 45 feet, 2 inches
Girls Shot Put - 5, Cassie Shandel, Grant County, 19 feet, 4 inches
Girls 100-m hurdles - 2, Cierra Fannon, Grant County, 22.66
Girls 300-m hurdles - 1, Cierra Fannon, Grant County, 59.30, 2, Brianna Smallwood, Grant County, 1:08.30
Boys 100-m dash - 8, Jacob Parker, Grant County, 12.70, 12, Luke Ingrassellino, 14.00
Boys 200-m dash - 7, Christian Moates, Grant County, 26.90, 8, Jacob Parker, Grant County, 27.20, 10, Noe Aguazul, Grant County, 27.50, 14, Bryce Stonecipher, Grant County, 29.70
Boys 400-m dash - 3, Danny Hess, Grant County, 4, Noe Aguazul, Grant County, 1:01.10
Boys 800-m run - 2, Jarred Baker, Grant County, 2:19.50, 6, Zack Brinker, Grant County, 2:39.20
Boys 1,600-m run - 2, Tyler Edmondson, Grant County, 5:02.60, 5, Brett Smith, Grant County, 5:36.50, 6, Zack Brinker, Grant County, 5:46.50, 10, Dakota Stone, Grant County, 6:26.50
Boys 3,200-m run - 1, Tyler Edmondson, Grant County, 11:04.25, 2, Brett Smith, Grant County, 11:59.37
Boys 4x100-m relay - 4, Grant County, Jacob Parker, Isaiah Leonard, Bryce Stonecipher, Christian Moates, 53.02
Boys 4x200-m relay - 2, Grant County, Chris Dautreuil, Dillon Ingram, Isaiah Leonard, Christian Moates, 1:44.70
Boys 4x400-m relay - 2, Grant County, Chris Dautreuil, Isaiah Leonard, Dillon Ingram, Danny Hess, 3:59.87
Boys 4x800-m relay - 1, Grant County, Jarred Baker, Dillon Ingram, Tyler Edmondson, Danny Hess, 9:00.46
Boys 110-m hurdles - 3, Danny Dionne, Grant County, 19.81, 4, Brayden Hurst, Grant County, 20.97
Boys 300-m hurdles - 4, Danny Dionne, Grant County, 51.10, 6, Brayden Hurst, Grant County, 51.70
Boys High Jump - -- Brayden Hurst, Grant County, (NH) No Height
Boys Long Jump - 4, Danny Hess, Grant County, 16 feet
Boys Discus Throw - 1, Tristion Hall, Grant County, 114 feet, 8 1/2 inches, 3, Luke Ingrassellino, Grant County, 81 feet, 5 inches, 5, Mark Warner, Grant County, 78 feet, 4 inches, 8, Eric Mann, Grant County, 63 feet, 2 inches
Boys Shot Put - 3, Tristion Hall, Grant County, 31 feet, 10 1/2 inches, 4, Eric Mann, Grant County, 29 feet, 4 inches, 5, Mark Warner, Grant County, 28 feet, 4 inches

Female Scores -  1, Grant County, 171.50, 2, Carroll County, 169.50, 3, Holmes, 12

Male Scores - 1, Holmes, 205, 2, Boone County, 151, Grant County, 149, 4, Carroll County, 95

WILLIAMSTOWN HIGH SCHOOL

TRACK
Last week’s results

Walton-Verona Light the Night

Girls 100-m dash - 10, Caylin Hare, Williamstown, 14.31, 30, Shelby Gutman, Williamstown, 16.24
Girls 200-m dash - 11, Caylin Hare, Williamstown, 30.76, 15, Carlie Fossitt, Williamstown, 31.95
Girls 400-m dash - 10, Belle Ridder, Williamstown, 1:11.41
Girls 800-m run - 14, Hannah Kinsey, Williamstown, 2:55.28, 17, Macy Goetz, Williamstown, 3:01.66
Girls 1,600-m run - 13, Hannah Kinsey, Williamstown, 6:51.76, 14, Carlie Fossitt, Williamstown, 7:11.86
Girls Long Jump - 4, Alex Prokopchak, Williamstown, 14 feet, 11 inches, 13, Belle Ridder, Williamstown, 13 feet, 1 inch
Boys 100-m dash -  3, Blake Edmondson, Williamstown, 11.75, 5, Sean Moreland, Williamstown, 12.14
Boys 200-m dash - 6, Sean Moreland, Williamstown, 24.57, 28, Collin Gutman, Williamstown, 32.69
Boys 400-m dash - 25, Anthony Cook, Williamstown, 1:08.89
Boys 800-m run - 29, Jackie Foster, Williamstown, 3:34.11
Boys 1,600-m run - 26, Chris Brann, Williamstown, 5:37.62
Boys Long Jump - 3, Blake Edmondson, Williamstown, 19 feet, 2 1/4 inches
Boys Triple Jump - 2, Blake Edmondson, Williamstown, 37 feet, 11 1/2 inches

Female Scores - 1, St. Henry, 120, 2, Newport Central Catholic, 108, 3, Bishop Brossart ‘A’, 88, 4, Franklin Heights, 83, 5, Villa Madonna, 43, 6, Walton-Verona, 27, 7, Ludlow, 26, 8, Frankfort, 19, 9, Williamstown, 4, 10, Bracken County, 3, 10, Newport, 3, 12, Carroll County, 2, 13, Bishop Brossart ‘B’, 1

Male Scores - 1, Dearborn Divine ‘A’, 128, 2, Franklin Heights, 84.50, 3, Newport Central Catholic, 70, 4, Bishop Brossart, 53, 4, Owen County, 53, 6, Walton-Verona, 30, 7, Burgin, 27, 8, Williamstown, 22.50, 9, Frankfort, 14, 10, Villa Madonna, 10, 11, Dayton, 8, 12, Ludlow, 6, 12, Bellevue, 6, 14, Dearborn ‘B’, 5, 14, Bracken County, 5, 16, Newport, 2, 16, Carroll County, 2, 18, Walton-Verona ‘B’, 1

GRANT COUNTY MIDDLE SCHOOL

TRACK
Last week’s results

Grant County Middle School Invitational

Girls 100-m dash - 6, Kaitlyn Puckett, Grant County, 16.40
Girls 400-m dash - 8, Kaitlyn Puckett, Grant County, 1:19.17
Girls 800-m run - 4, Sabryn Wooton, Grant County, 2:53.23
Girls 1,600-m run - 2, Sabryn Wooton, Grant County, 6:16.97
Girls 100-m hurdles - 7, Brianna Smallwood, Grant County, 22.01
Girls 300-m hurdles - 10, Brianna Smallwood, Grant County, 1:11.13
Boys 400-m dash -
Boys 800-m run - 8, Daktoa Stone, Grant County, 3:07.94
Boys 1,600-m run - 9, Dakota Stone, Grant County, 6:42.38

Female Scores - 1, Campbell County, 156, 2, Cooper, 155, 3, Cooper ‘C’, 51.50, 4, Campbell County ‘B’, 48, 5, Pendleton County, 37.50, 6, Cooper ‘B’, 21, 7, Grant County, 19, 8, Owen County, 17, 9, Campbell County ‘C’, 14, 10, Tichenor, 13, 11, Pendleton County ‘B’, 5, 12 Villa Madonna, 1

Male Scores - 1, Campbell County, 165, 2, Owen County, 102, 3, Pendleton County, 71, 4, Villa Madonna, 46, 5, Tichenor, 45, 6, Covington Catholic, 43, 7, Covington Catholic ‘B’, 21, 8, Grant County, 1
 

WILLIAMSTOWN MIDDLE SCHOOL

SOCCER

Last week’s results
Boy’s soccer - Williamstown 1, Paris 1
Goal - Ashton Johnson, Williamstown - first goal in the program’s history

Calvary Christian 3, Williamstown 0

Girls soccer - Williamstown 2, Paris 0
Goals - Sammie Souder, Williamstown, - first goal in the program’s history, Madison Riley, Williamstown

The Scores of All Sorts is a brief listing of scores and statistics of Grant County and Williamstown teams. To have a result listed, contact Grant County News sports writer Matt Birkholtz as soon as possible after the conclusion of an event. You can e-mail the results at mbirkholtz@grantky.com, or call in the results at 859-824-3343.

Deadline for submissions is Monday at 9 a.m. for inclusion in that week’s edition.